Rodzaje faktoringu – co warto o nich wiedzieć?

Faktoring stał się bardzo popularną usługą, z której korzysta coraz więcej osób, prowadzących swoje firmy. Jest on dedykowany wszystkim tym, którzy sprzedają swoje towary bądź usługi innym firmom, zapewniając tym samym kredyt kupiecki, czyli możliwość zapłaty w późniejszym terminie. Rozwiązanie to może być problematyczne dla zachowania płynności finansowej danego przedsiębiorstwa. Jak w tym przypadku może pomóc faktoring i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest faktoring?

Faktoring z uwagi na masę zalet, jakie ze sobą niesie stał się bardzo popularna usługa, z której korzysta coraz więcej osób. Jest to usługa o charakterze cyklicznym i polega na opłaceniu faktur wystawianych przez przedsiębiorcę klientom danej firmy. Faktor przyjmuje na siebie obowiązek rozliczenia z klientami łącznie z pobraniem od nich powstałych w ten sposób należności.

Faktoring stanowi jasną odpowiedź na wszelkie zatory płatnicze, które pojawią się w związku z odroczonymi terminami zapłaty, a więc zapewnia płynność finansową i sprawia, że należne fundusze pojawiają się niemalże od razu po załatwianiu sprawy z firmom, która zajmuje się świadczeniem usług z zakresu faktoringu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zdarza się, że terminy spłaty zakupionych towarów sięgają nawet 3 miesięcy. Firma w tym czasie jednak ponosi koszty, na które musi znaleźć fundusze. Mowa tutaj między innymi o wypłatach wynagrodzeń dla pracowników, czy zakup potrzebnych materiałów produkcyjnych. Faktoring jest idealnym sposobem na to, aby od razu uzyskać pieniądze, bez konieczności czekania, aż nabywca spłaci kupiecki kredyt. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia, chociażby bankructwa danej firmy.

Rodzaje faktoringu

Warto mieć również na uwadze to, że występują różne rodzaje faktoringu i nie jest to proces, który składa się z jednakowo przyjętych norm. Najczęściej występującym podziałem, który występuje w usłudze faktoringu jest pełny oraz niepełny.

Pierwszy z nich polega na przejęciu przez faktora pełnej odpowiedzialności za wykupioną należność. W tym przypadku, gdy dojdzie do ewentualnych problemów z zapłatą, faktor odpowiada również za ewentualną windykację. Faktoring niepełny polega powierzeniu pewnej odpowiedzialności przedsiębiorcy, ponieważ to on musi przypilnować, aby dany kontrahent uregulował należność w terminie.

Na rynku finansów możemy wyróżnić jeszcze faktoring mieszany. Faktoring możemy podzielić również na inne kryteria, takie jak zakres ryzyka, jawność, terytorium, zakres usług oraz instytucje.

Dodaj komentarz