Co biznes będzie miał z 5G?

Nieustający wzrost ilości danych mobilnych oraz Internetu Rzeczy zwiększa poziom wykorzystania sieci. Telekomy zmagają się z usprawnianiem zarządzania rosnącym ruchem i optymalizacją zasobów sieciowych. Szczęśliwie, jedną z głównych cech technologii 5G jest możliwość krojenia sieci. Wykrawanie dedykowanych plastrów dla poszczególnych funkcji sieciowych, konkretnych przypadków użycia czy klientów telekomów da przedsiębiorstwom wymierne korzyści.

W technologii 5G telekomy uzyskują możliwość segmentowania sieci szkieletowej w oparciu o lokalnie skonfigurowane wytyczne. Mogą więc kontrolować, jak poszczególne sesje abonenckie są dystrybuowane przez główne elementy sieci szkieletowej. Operatorzy będą też w stanie przesłuchiwać status sieci w celu decydowania o tym, kiedy będzie wymagana nowa sesja danych i błyskawicznie reagować na podstawie informacji niesionych przez protokół GTP (o subskrybencie, usługach czy lokalizacji).  Mogą dobrać dla potrzeby biznesowej klientów najbardziej wydajny plaster sieci. Jest to szczególnie przydatne w zarządzaniu IoT i biznesowymi rozwiązaniami dla operatorów wirtualnych.

Wykorzystując krojenie sieci dostawcy usług mają możliwość rozdzielenia obsługi urządzeń związanych z Internetem Rzeczy od innych urządzeń czy usług. Jest to także świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy operatorzy potrzebują oddzielić zasoby dla poszczególnych usług oferowanych specyficznym przedsiębiorstwom lub grupom klientów, np. operatorom wirtualnym czy administracji centralnej. Telekomy mają możliwość wykorzystania informacji z bazy danych o tym, czy abonent (identyfikowany za pomocą IMSI – International Mobile Subscriber Identity) jest przypisany do konkretnego przedsiębiorstwa, czy należy do danej grupy klientów. Na ich podstawie wybierany jest najbardziej odpowiedni dla konkretnego przypadku użycia plaster sieci. Elastyczna technologia umożliwia wsparcie w obszarze wyboru specyficznych ustawień sieciowych. Różne usługi mogą wymagać zupełnie innego wsparcia, związanego z przepustowością. Krojenie pozwala zapewniać je w efektywny sposób.

Krojenie dla biznesu

Wyodrębnione plastry sieci, mogą zostać zoptymalizowane tak, by dostarczać odpowiednie zasoby i topologię sieci do specyficznej usługi, a także ruchu, który się z nią wiąże. Do indywidualnej potrzeby biznesowej przypisywane są funkcje pojemności, przepustowości połączenia, zasięgu czy prędkości – w jednym wydzielonym plastrze. Tym sposobem dostawcy usług mogą zapewnić biznesowi dedykowane zasoby. Główną korzyścią dla firm jest wtedy pozyskanie bardzo stabilnego i szybkiego łącza.

Krojenie sieci, może wpływać również na zwiększenie bezpieczeństwa biznesu. Rozdzielone zasoby są „dostępne” dla hakerów tylko w obrębie konkretnego segmentu, przez co pozostałe plastry sieci nie są zagrożone. Nad atakiem, który dotknie jedynie jeden wydzielony segment łatwiej zapanować.


Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający F5 Poland

Dodaj komentarz