Sposoby na skuteczne oszczędzanie

Aby zaoszczędzić systematycznie niewielkie sumy, wystarczy wprowadzić w życie kilka nawyków. Z pozoru małe kwoty po dłuższym czasie zapewnią dostęp do pokaźnych zasobów gotówki. Oszczędności pozwolą na zapewnienie lepszego standardu życia, niezależnie od zaistniałej sytuacji życiowej. Do uzyskania tego nie trzeba wielkich wyrzeczeń, wystarczy wybrać odpowiednią metodę odkładania pieniędzy.

Jak zacząć oszczędzać?

Już drobne nawyki, pozwalające na zachowanie w portfelu niewielkich sum, mogą owocować satysfakcjonującymi wynikami w ciągu miesiąca. Nawet korzystanie z promocji i wyprzedaży będzie zbawienne dla naszego domowego budżetu. Znaczną część naszych wydatków stanowią zakupy. To im w pierwszej kolejności powinniśmy się przyjrzeć. Oprócz wynajdowania okazji cenowych, należy wyeliminować niepotrzebne produkty. Wystarczy wybrać kilka rzeczy, bez których można się obyć. Zastanów się więc dwa razy czy potrzebujesz kolejne opakowanie przekąsek i czy nie warto dla zdrowia i funduszy rzucić w końcu palenia.

Przechowywanie oszczędności

Odkładanie funduszy nie zawsze jest łatwe, dlatego nie warto zaoszczędzonej kwoty trzymać w gotówce w zasięgu ręki. Odłożona gotówka, która jest łatwo dostępna, może kusić do wydania jej przy najbliższej okazji. Co więcej ryzykujemy utratę sumiennie odkładanych środków w wyniku ewentualnych kradzieży. W celu odłożenia zadowalającej sumy, najlepiej założyć konta oszczędnościowe lub lokaty bankowe. Dają one nie tylko możliwość bezpiecznego przechowania naszych pieniędzy, są również sposobem na otrzymanie dodatkowych zysków, poprzez pomnożenie dostępnych środków.

Ubezpieczenia oszczędnościowe – czy warto?

Jednym ze sposobów na odkładanie pieniędzy na konkretny cel, są ubezpieczenia oszczędnościowe. W ramach umowy zawartej z firmą ubezpieczeniową możemy systematycznie przeznaczać określoną kwotę, którą można wykorzystać w przyszłości dla siebie lub bliskich. Można wyróżnić w tym przypadku dodatkowe ubezpieczenie emerytalne lub tak zwaną polisę posagową, czyli ubezpieczenie dla dziecka. W przypadku wymienionych rozwiązań można nie tylko gromadzić kapitał, ale jednocześnie korzystać z profitów ubezpieczenia na życie czy polisy zdrowotnej.

Polisa posagowa – co to jest?

Jest to propozycja dla przezornych rodziców, którzy jeszcze we wczesnych latach dzieciństwa swoich pociech chcą zadbać o ich finansową przyszłość. Takie ubezpieczenie najczęściej spełnia dwie role. Po pierwsze może być wykorzystane w chwili niespodziewanej sytuacji życiowej, takiej jak poważny uszczerbek na zdrowiu w wyniku choroby czy wypadku komunikacyjnego. Warianty, w których wypłacane jest takie świadczenie, określone są w umowie i zależą od oferty danej firmy ubezpieczeniowej.

Drugą rolą polisy posagowej jest oszczędzanie na przyszłość dziecka. Rodzice odkładają w tym wypadku określone sumy, które przez lata gromadzą pokaźne kwoty. Zebrane środki wypłacane są nie wcześniej, niż przed ukończeniem 18 roku życia ubezpieczonego. Dzięki temu dziecko będzie mogło w przyszłości opłacić studia, wynająć mieszkanie czy zakupić samochód.

Jak działa dodatkowe ubezpieczenie emerytalne?

Podobnie jak polisa dedykowana dzieciom, dodatkowe ubezpieczenie emerytalne jest dwufunkcyjne. Zapewnia bezpieczeństwo finansowe w razie nagłych wydarzeń losowych oraz pozwala na zgromadzenie znacznej sumy, którą ubezpieczony wykorzysta w przyszłości. Im szybciej zdecydujemy się na wykupienie takiej polisy, tym więcej uda się zgromadzić. W przypadku takiego ubezpieczenia to my decydujemy, jak długo nasze pieniądze będą odkładane. Maksymalny czas oszczędzania określa wiek ubezpieczonego, czas ten zależny jest od danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne – czy warto?

Wszyscy wiemy, że proponowane przez państwo emerytury rzadko pozwalają na godne życie. Warto więc zawczasu pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach, które pozwolą na podwyższenie tej kwoty. Dodatkowe ubezpieczenie emerytalne jest więc dobrym pomysłem na inwestycję. Pozwoli na uzyskanie środków, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa oszczędzającym i ich bliskim.

Dodaj komentarz