Dlaczego pożyczka pozabankowa jest łatwiejsza do uzyskania?

Chwilówki, czyli szybkie pożyczki gotówkowe, to popularny sposób finansowania niektórych celów polskich konsumentów. Łatwo je zaciągnąć, nawet w trybie online, bez wychodzenia z domu. Najczęściej sięgają po nie osoby, które nie mają czasu na ubieganie się w banku po kredyt lub pożyczkę. Jak to się dzieje, że pożyczka pozabankowa jest łatwiejsza do uzyskania?

Wymogi KNF względem banków

Firmy pozabankowe pozostają poza nadzorem ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), którym objęte są instytucje bankowe – banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i). Dlatego nie muszą stosować się do regulacji wydawanych przez KNF, a te wskazują na obowiązkowe, skrupulatne badanie zdolności i wiarygodności kredytowej.

Z tego względu proces kredytowy w banku prowadzony przed wydaniem decyzji kredytowej trwa znacznie dłużej niż w przypadku firm pozabankowych. Bank musi sięgnąć do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK) i sprawdzić wpisy w tym rejestrze dotyczące potencjalnego kredytobiorcy. Negatywne wpisy w BIK powodują odmowę udzielania kredytu. Przeszkodą w wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej może być też brak jakichkolwiek wpisów. Bank sięga również po informacje z baz biur informacji gospodarczych, aby przekonać się, że wnioskodawca nie jest dłużnikiem.

Poza tym w bankach konieczne jest posiadanie przez klienta odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, rozumianej jako zdolność do spłaty udzielonego zobowiązania wraz z odsetkami i innymi opłatami, zgodnie z harmonogramem bankowym. Dlatego banki żądają składania wraz z wnioskiem kredytowym szeregu dokumentów, w tym zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów. Cała analiza dokumentów i kontrola w BIK trwa, przez co trzeba czekać nawet kilka dni na decyzję kredytową.

Uproszczone formalności w firmach pozabankowych

Firmy pozabankowe nie muszą tak skrupulatnie badać zdolności i wiarygodności kredytowej swoich klientów.  Najczęściej w ramach procesu weryfikacyjnego sprawdzają jedynie tożsamość potencjalnego pożyczkobiorcy – np. poprzez prosty przelew bankowy na symboliczną kwotę 1 grosz lub 1 zł, co może trwać nawet kilka sekund, jeśli konto klienta i rachunek bankowy firmy pożyczkowej znajdują się w tym samym banku. Dzięki temu decyzja o pożyczce wydawana jest bardzo szybko.

Tylko część firm pożyczkowych, np. Wonga.com, sprawdza klientów w BIK, na podstawie zawartej z biurem umowy o współpracy. Inne kontrolują 1-2 bazy biur informacji gospodarczych, m.in. BIG InfoMonitor, KRD, ERIF i tym podobne. Negatywne wpisy w BIK i w BIG-ach nie dyskwalifikują od razu klienta, ale firma pożyczkowa może zaproponować mu pożyczkę na o wiele mniej preferencyjnych warunkach.

Firmy udzielające pożyczek pozabankowych ułatwiają klientom dopełnianie formalności, ograniczając je do prostych czynności, ale też pobierają z reguły wyższy procent od udzielonego zobowiązania niż banki, co ma im zrekompensować ponoszone ryzyko.

Dodaj komentarz