Sposób na pominięcie płacenia składek ZUS

Jednym z najczęściej dostrzeganych problemów przez przedsiębiorcę przy prowadzeniu firmy jest opłacanie składek ZUS. Dla firm, które nie prosperują dobrze, opłacanie ZUS jest niemal strzałem w kolano. Dlatego często przedsiębiorcy pytają czy istnieje sposób na prowadzenie firmy tak aby nie musieć płacić składek ZUS.

O czym należy pamiętać zakładając spółkę?

Podstawowym założeniem spółki jest posiadania kapitału zakładowego w kwocie minimalnej 5 tysięcy złotych. Jednak tych pieniędzy nie trzeba trzymać na czarną godzinę. Można je wydać na koszty związane z firmą. Dodatkowo zakładając spółkę wymagane jest aby przejść na księgowość całkowitą. Oznacza to, że trzeba niekiedy płacić podwójny podatek czy posiadanie wglądu do wszystkich operacji finansowych jakie odbywają się w spółce. Niesie to za sobą oczywiście wyższe koszty związane z utrzymaniem księgowości. Jednak wiedza ta jest istotna do tego by mieć dobrą kontrolę nad sytuacją finansową firmy.

Bardzo dużym plusem jest to, że właściciele spółki nie są pociągani do odpowiedzialności finansowej w przypadku upadłości spółki. Jednak trzeba tą upadłość odpowiednio wcześnie ogłosić. Wówczas majątek osobisty jest bezpieczny.

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z kosztami. Dlatego normalne jest, że właściciele szukają sposobów na zmniejszenie tych kosztów. Jednym z nich jest zwolnienie z płacenia składek ZUS. A można być zwolnionym jeżeli dana spółka jest przynajmniej dwuosobowa. Wówczas prawo zwalnia właścicieli z opłacania składek ZUS.

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów jest zarejestrowanie spółki w innym kraju. Wówczas przedsiębiorcy mogą liczyć na dużo niższe koszty związane z prowadzeniem spółki. Haczyk jednak polega na tym, że pracę trzeba wykonywać w miejscu rejestracji. Inaczej trzeba liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Polacy najczęściej rejestrują swoje firmy i spółki w Wielkiej Brytanii.

Zatem z każdej sytuacji jest wyjście. Trzeba tylko na chłodno podejść do tematu i przeanalizować wszystkie za i przeciw, tak żeby znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji i przede wszystkim wykonywać obowiązki pracownicze wszystko zgodnie z prawem.


więcej na https://kadryplus.pl/

Dodaj komentarz