Turystyka i nordic walking – uniwersalne formy aktywności

Istnieje mnóstwo sposobów na odpoczynek po pracy. Ludzie cenią sobie możliwość relaksu na własnych zasadach, dlatego wybierają zajęcia dostosowane do swoich pasji i upodobań – niektórzy uwielbiają leniwe popołudnia z książką, inni chętniej spotykają się ze znajomymi. Warto zaznaczyć, że w redukcji stresu bardzo pomaga aktywność fizyczna. Nie trzeba wybierać bardzo intensywnych ćwiczeń, a dowodem na to może być turystyka. Jakie są jej zalety?

Turystyka – zajęcie dla każdego

Turystykę można uznać za uniwersalną formę aktywności fizycznej. Należy jednak zaznaczyć, że nie chodzi o zwiedzanie muzeów, a o wyprawy na łono natury. Marsze po górskich szlakach bądź leśnych ścieżkach nie są zbyt wyczerpujące, ale pozwalają zaspokoić potrzebę ruchu. Regularna aktywność tego typu pomaga utrzymać wagę w normie, dodatkowo w przypadku osób odchudzających się sprzyja zrzucaniu kilogramów. Co więcej, ruch o umiarkowanej intensywności, a do takiego można zaliczyć różne marsze oraz nordic walking, to idealny sposób na odstresowanie się po pracy. Ciągłe myślenie o zobowiązaniach zawodowych negatywnie wpływa na samopoczucie i wyniki osiągane w pracy. Porządne dotlenienie organizmu sprawi, iż nowe pomysły i rozwiązania nawet bardzo skomplikowanych problemów szybko się pojawią. Chcąc sprawnie piąć się po drabinie kariery, nie powinno się zaniedbywać wypoczynku – ciągły stres może spowodować spadek motywacji, pogorszenie efektywności i wypalenie zawodowe.

Wyprawy poza miasto pozwalają odetchnąć świeżym powietrzem i odpocząć od miejskiego zgiełku. Dobrze dotleniony organizm lepiej funkcjonuje, co poprawia jakość snu, ułatwia koncentrację i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Ponadto turystyka to zajęcie dla całej rodziny. Wędrować mogą zarówno dzieci, jak i dorośli oraz seniorzy. Wystarczy dostosować tempo do kondycji najsłabszej osoby w grupie, aby móc cieszyć się wspólną aktywnością. Dodatkowa korzyść płynąca z turystyki to możliwość odwiedzenia nowych miejsc. Wybranie odpowiedniej okolicy pozwala na podziwianie pięknych widoków i lepsze poznanie własnego kraju. Ludzie często nie zadają sobie sprawy z tego, jak zachwycająca może być ich okolica. Wybierają zagraniczne wycieczki, zupełnie zapominając, że ich kraj również ma wiele do zaoferowania. Dla dzieci, które wiele czasu spędzają przed komputerem, turystyka stanowi dobrą okazję do oderwania się od monitora. Motywowanie najmłodszych do aktywności fizycznej ogranicza ryzyko otyłości i korzystnie wpływa na rozwój młodych ludzi.

Nordic walking a turystyka

Niektóre osoby nudzą się podczas zwykłych spacerów czy powolnych wędrówek. Alternatywą dla nich może być nordic walking. Ten popularny sport sprawdzi się podczas wycieczek turystycznych. Pozwala na szybsze poruszanie się, skutecznie poprawia kondycję i pomaga w modelowaniu sylwetki. Ponadto nordic walking spala więcej kalorii w porównaniu do spaceru i odciąża stawy, dzięki czemu nadaje się dla osób ze słabszymi stawami i mięśniami. Chcąc czerpać z tej aktywności jak najwięcej korzyści, warto pamiętać o profesjonalnym sprzęcie. Najważniejsze są odpowiednio dobrane kije oraz obuwie. Wysokiej jakości buty do nordic walking można kupić w sklepie Decathlon. Buty do nordic walking marki Newfeel cechują się bardzo dobrą przyczepnością, odprowadzają wilgoć, zapewniają dużą elastyczność i właściwą amortyzację. Warto wspomnieć między innymi o butach do nordic walking NW 900 Flex-H, które są odporne na wilgoć. Z kolei dla dzieci nadają się buty dziecięce do nordic walking NW 580.

Nordic walking to znana, ale często niedoceniana forma aktywności fizycznej. Stanowi także sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu pracy. Może być powiązana z turystyką, jednak warto pamiętać, iż miejski park również nadaje się na marsz z kijkami.

Dodaj komentarz